Najczęstsze usterki agregatów chłodniczych i sposoby ich naprawy
Systemy chłodnicze i ich poprawne działanie w dużej mierze zależy od pracy agregatów chłodniczych. Jak każdy sprzęt, w wyniku zużycia elementów lub nieprawidłowego użytkowania, mogą one jednak ulec awarii. Skutki mogą wiązać się z dużymi stratami finansowymi, lepiej więc zapobiegać usterkom. Jakie problemy pojawiają się najczęściej i jak sobie z nimi radzić?
Agregaty chłodnicze – najważniejsze informacje
Agregaty chłodnicze to urządzenia, które są niezbędne do zapewnienia optymalnych warunków, a konkretnie niskich temperatur, niezbędnych do przechowywania delikatnych produktów. Znajdują zastosowania w chłodniach, laboratoriach, zakładach przemysłowych, magazynach. Nie są jednak odporne na awarie, których źródłem może być długotrwała eksploatacja i zużycie części związane z ich starzeniem, błędy użytkowników czy niezależne od nas zdarzenia losowe.
W sytuacji, gdy zaobserwujemy spadek mocy czy problem z uruchomieniem agregatu, jego głośną pracę, należy skorzystać z pomocy doświadczonej firmy usługowej serwisującej agregaty. Fachowiec szybko zlokalizuje usterkę, zaproponuje metodę jej usunięcia i przeprowadzi naprawę lub regenerację agregatów chłodniczych zepsutej części, aby zakład czy firma, mogły dalej korzystać z urządzenia chłodniczego.
Najczęstsze awarie i sposoby radzenia sobie z nimi
Agregaty chłodnicze padają ofiarą zanieczyszczenia poszczególnych elementów ich układów, w szczególności: parowników i skraplaczy, które zbierają drobinki kurzu i innych zabrudzeń, które spowalniają pracę agregatu i zwiększają pobór energii. Podobne skutki daje zapchany filtr czynnika chłodniczego, co może całkowicie zatrzymać jego przepływ. W takich sytuacjach należy rozkręcić i wyczyścić dany element, ewentualnie wymienić filtr, aby szybko przywrócić sprzęt do pracy.
Trzeba też kontrolować temperaturę wody, co może wymagać regulacji termostatu i odpowietrzenia instalacji. A nieprawidłowe ciśnienie czynnika chłodniczego może być związane z nieszczelnością w systemie, którą należy zlokalizować i usunąć wymieniając niesprawną część.