Jak wypoziomowanie agregatu chłodniczego wpływa na jego pracę?
Korzystanie z różnych systemów chłodniczych jest niezbędne w wielu gałęziach przemysłu od produkcji i przetwarzania żywności przez branżę chemiczną, farmaceutyczną czy kosmetyczną. Okażą się one konieczne również, gdy chodzi o spedycję oraz handel hurtowy i detaliczny. Utrzymanie sprawności posiadanego sprzętu wymaga jednak dobrego przygotowania go do pracy oraz regularnego serwisowania. Cykliczne przeglądy agregatów chłodniczych Cartier czy Trane będą przekładały się na wydłużenie żywotności, zmniejszenie kosztów eksploatacji, a także zapobiegną pogorszeniu się efektowności pracy i uciążliwym usterkom. Jedną z kwestii, które jest nie zawsze doceniana, jest prawidłowe wyważenie urządzeń. Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.
Co trzeba wiedzieć o pracy agregatów chłodniczych?
Agregaty chłodnicze zawierają dwa podstawowe układy mechaniczne o kluczowym znaczeniu dla ich funkcjonowania. Chodzi o sprężarkę, która podnosi ciśnienie czynnika chłodniczego, pozwalając na sprawniejsze pozbywanie się odebranego ciepła oraz wentylator wymuszający ciągły przepływ strumienia powietrza atmosferycznego między lamelkami wymiennika. Oba te komponenty powinny być prawidłowo wypoziomowane, ponieważ w przeciwnym razie może dochodzić do ich przyspieszonego zużycia. Szczególnie wyraźnie będzie to widać przy wentylatorach, gdzie z racji masy elementów działające siły będą znacznie większe i mogą spowodować szybszą awarię.
Jakie znaczenie ma wypoziomowanie elementów ruchomych?
Wszystkie elementy poddawane rotacji powinny być dobrze wyważone, ponieważ w przeciwnym razie generują wibracje skracające ich żywotność oraz prowadzą do przeciążenia łożyskowania, osi czy mocowań w zależności od tego, w jakiej płaszczyźnie doszło do przemieszczenia mas. Odpowiednie wyważenie jest też ważne przy instalowaniu całego urządzenia, gdyż jeśli się to nie stanie, jego komponenty będą narażone na usterki i szybko odmówią posłuszeństwa. Problemem okaże się też zwykle powstający hałas.