Jak dobrać moc chłodniczą agregatu?
Urządzenia chłodnicze są stosowane wówczas, gdy niezbędne jest obniżenie i utrzymanie odpowiedniej temperatury w zamkniętym pomieszczeniu lub wewnątrz komory służącej do przechowywania rozmaitych substancji, a także w sytuacji, gdy konieczne okaże się odbierane ciepła z urządzenia czy instalacji przemysłowej. By dobrać właściwe komponenty wysokosprawnej instalacji chłodniczej, trzeba jednak określić zapotrzebowanie na moc użytego agregatu. Choć w zależności od szczegółów dotyczących działania konkretnego systemu i warunków, w jakich będzie on pracował, uwzględniane parametry mogą odnosić się do różnych wielkości, część z nich będzie zbliżona. Przekonajmy się, co jest najważniejsze przy doborze mocy chłodniczej agregatu.
Jak dobiera się agregat do pracy w pomieszczeniu zamkniętym?
Dobór odpowiedniego agregatu chłodniczego wymaga określenia wielkości pomieszczenia, w jakim będzie on wykorzystywany. Liczy się tu kubatura, a więc zarówno długość i szerokość, jak i wysokość. Do przeprowadzenia wyliczeń konieczne okaże się również uwzględnienie rodzaju i grubości zastosowanej izolacji, co pozwoli na oszacowanie ilości ciepła, jaka będzie wnikać do wnętrza. Ważny jest również rodzaj i masa przechowywanych wewnątrz produktów. Do precyzyjnego wyliczenia charakterystyk agregatu służy specjalistyczne oprogramowanie.
Co trzeba wiedzieć o doborze agregatu do klimatyzacji?
Nieco mniej złożony będzie dobór agregatu, który ma zostać zastosowany w systemie klimatyzacyjnym domu, mieszkania bądź niewielkiego obiektu użytkowego. W takim przypadku pod uwagę bierze się wielkość powierzchni pomieszczenia (przy założeniu, że jego wysokość jest standardowa) wyrażoną w metrach kwadratowych. Po jej pomnożeniu przez 100 uzyskuje się niezbędną moc w watach. Warto jednak pamiętać, że konieczne może się okazać uwzględnienie dodatkowych czynników – nasłonecznienia, kształtu pomieszczenia czy miejsca, w którym znajdzie się jednostka wewnętrzna.